W jaki sposób oznaczyć produkt, który jest zarówno bezpieczny w użytkowaniu, jak i przyjazny wobec środowiska naturalnego? Używamy do tego towarowego znaku gwarancyjnego „B”. O tym, gdzie można go zdobyć i co dokładnie oznacza przeczytasz w poniższym wpisie.
Znak bezpieczeństwa B – co dokładnie oznacza?
Ten znak gwarancyjny oznacza, że dany produkt nie zagraża życiu i zdrowiu użytkownikowi ani osób postronnych. Dodatkowo, informuje on o przyjazności wyrobu wobec środowiska i nie wytwarzaniu przez niego szkodliwych substancji.
Powyższe gwarancje mają oczywiście zastosowanie tylko wtedy, gdy dany produkt był przez cały czas użytkowany zgodnie z zasadami ustanowionymi przez producenta oraz z instrukcją obsługi.
Kto może wydać znak bezpieczeństwa B?
Gwarant ten może zostać wydany przez jednostkę certyfikującą. Czy każdą? Tak, dopóki jest ona niezależna oraz obiektywna. Przyznanie znaku odbywa się na zasadach dobrowolnej certyfikacji. Wniosek o przyznanie certyfikatu może zostać złożony przez każdego producenta, dystrybutora, lub też importera.
Jak długo jest ważny certyfikat znaku B?
Znak bezpieczeństwa B przyznawany jest na okres nie dłuższy, niż pięć lat. Większość jednostek certyfikujących przyznaje jednak tę gwarancję na maksymalny dozwolony czas.
Nie oznacza to jednak, że raz przyznanego certyfikatu B nie można przedwcześnie utracić. Oznaczony produkt jest regularnie sprawdzany, między innymi za pomocą kontrolowania warunków organizacyjnych i technicznych lub badania poszczególnych próbek – czy to pozyskanych bezpośrednio od dostawcy, czy też zakupionych drogą handlową.
Jak wygląda proces certyfikacji produktów?
Przyznawanie certyfikatu (oraz jego utrzymanie) można podzielić na trzy etapy:
- Badanie wyrobu poprzez niezależną od dostawcy jednostkę certyfikującą
- Wydanie oceny sposobowi zarządzania przez dostawcę
- Rutynowe kontrole oraz nadzór nad urządzeniami w czasie ważności certyfikatu
Należy mieć na uwadze (o czym zawsze przestrzegamy), że produkt pobrany do kontroli niekoniecznie musi pochodzić wprost od dostawcy! Często można bowiem spotkać się z badaniem wyrobów, które znajdują się już w obiegu handlowym.
Znak bezpieczeństwa B na przestrzeni lat
Znaczenie certyfikatu B mocno zmieniło się na przestrzeni lat. Duży wpływ na jego istotność miało dołączenie Polski do Unii Europejskiej.
Od tego momentu znak B przestał być wymagany – jego stosowanie stało się dobrowolne i aktualnie tylko od producenta zależy, czy będzie chciał go pozyskać. Jeszcze kilka lat temu posiadanie owego certyfikatu było konieczne, jeśli produkt miał trafić na rynek.
Czy warto mieć dziś certyfikat B?
Mimo, że nie jest on obecnie wymagany pod względem prawnym, wiele osób nadal uważa znak ten za użyteczny – jest on swoistym gwarantem bezpieczeństwa, który ciężko zastąpić. Dziś znacznie częściej mówi się o certyfikacie europejskim CE, jednak znak krajowy B jest dużo bardziej użyteczny i pożądany. Na zakończenie warto wspomnieć, że równoczesne posiadanie oznaczeń CE oraz B jest niemożliwe, zatem należy zdecydować się na tylko jeden z nich.