Choć standardowym wyposażeniem większości zakładów pracy jest jadalnia, jej obecność i wyposażenie nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie przepisy regulują nawet takie detale jak obecność szafek na śniadania dla pracowników. Jak wyglądają te przepisy i jak wybrać dobrą szafkę na śniadanie? Odpowiedzi poniżej!
Wymogi prawne pracodawcy co do zapewnienia pracownikom jadalni
Chociaż odpowiednie przepisy regulują wyposażenie jadalni pracowniczej, to pracodawca powinien tak czy inaczej dbać o dobro pracowników zapewniając im miejsce do spożywania i przechowywania posiłków. Już dość dawno temu zostało to także ustalone prawnie. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy istnieją 3 typy jadalni:
- do spożywania posiłków własnych,
- do spożywania posiłków własnych i przygotowywania napojów,
- do spożywania posiłków profilaktycznych, czyli takich, które mają rekompensować duże wydatki energetyczne lub niekorzystne warunki pracy.
Wszystkie z nich muszą mieć obowiązkowo zapewnione miejsce siedzące, a dodatkowo miejsce na przechowywanie posiłków i drobiazgów osobistych. Jednak nie zawsze jadalnia musi być obecna w zakładzie. Według przepisów, jeśli w zakładzie pracuje mniej niż 20 pracowników na jedną zmianę, to jadalni być nie musi, z wyjątkiem pracy w niekorzystnych warunkach. Mimo wszystko warto zapewnić nawet skromną jadalnię, gdyż podnosi ona znacznie komfort i morale, a co za tym idzie wydajność pracowników.
Jakie skrytki śniadaniowe wybrać do zakładowej jadalni?
Szafki socjalne w jadalni zgodnie z przepisami powinny zapewniać higieniczne i bezpieczne warunki do przechowywania żywności. Oznacza to, że w tej roli najlepiej sprawdzą się szafki metalowe śniadaniowe, ponieważ ten materiał pozwala na zachowanie higieny i tłumienie zapachów żywności w przeciwieństwie do szafek drewnianych. Konstrukcja szafek sprawia, że zajmują bardzo mało miejsca i pozwalają na łatwiejsze zaaranżowanie jadalni. Meble metalowe poza trwałością charakteryzują się odpornością na chemikalia, barwniki spożywcze i nieświeżą żywność. Łatwo je czyścić więc tym bardziej będą służyć latami. Istnieją dodatkowo tak zwane szafki przelotowe, które otwierają się na przeciwległych ścianach szafki, dzięki czemu ustawione w środku pomieszczenia pozwolą na łatwy dostęp kilku pracowników na raz. Zmniejsza to zatłoczenie w jadalni i oszczędza miejsce.
Dlaczego szafki śniadaniowe są tak ważne w jadalni?
Wydawać by się mogło, że szafka śniadaniowa to szczegół, który nie powinien zajmować wiele uwagi pracodawcy. Nic bardziej mylnego, poza przepisami które wręcz wymagają obecności szafek w jadalni, pozwalają one na bezpieczne przechowywanie ważnych dla pracowników przedmiotów na czas pracy. Z tego powodu poza oczywistą funkcją, jaką jest przechowywanie żywności, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i w przypadku szafek z wizytownikiem także możliwość personalizacji. Pracownik, który wie, że jego rzeczy osobiste są bezpieczne w metalowej szafce, chętniej będzie korzystał z jadalni, tym bardziej jeśli będzie ona ergonomicznie rozplanowana. Dużym ułatwieniem w tym ostatnim jest właśnie obecność odpowiednich szafek śniadaniowych.
Do mebli socjalnych zalicza się również: