Wielu majsterkowiczów marzy o urządzeniu swojego garażu w sposób umożliwiający wykonywanie prac naprawczych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia i jego umiejętnej, ergonomicznej organizacji pomieszczenie stanie się znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalny garaż majsterkowicza.
Jak urządzić warsztat w garażu?
Urządzenie funkcjonalnego warsztatu w garażu powinno zostać poprzedzone wykonaniem planu uwzględniającego ilość dostępnej przestrzeni. Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest uzależnione właśnie od wielkości metrażu pomieszczenia. W przypadku niewielkich garaży liczy się każdy centymetr powierzchni i w takich przypadkach warto stawiać na wielofunkcyjne meble warsztatowe – np.: wózki warsztatowe metalowe. Powinny umożliwiać dokonywanie napraw, a ponadto być wyposażone w szafki lub szuflady dające możliwość przechowywania narzędzi i innych produktów. Należy pamiętać, że strefa pracy majsterkowicza w garażu powinna się znajdować jak najdalej zaparkowanego w nim samochodu. W przeciwnym wypadku pojazd będzie narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Warsztat w garażu – dobór mebli
Meble warsztatowe w garażu stanowią najistotniejsze wyposażenie tego rodzaju pomieszczeń. Z tego powodu należy stawiać na modele o odpowiednich rozmiarach pochodzące od cenionych producentów. W przypadku miłośników majsterkowania meble metalowe do garażu stanowią najrozsądniejszy wybór. Wybór tego materiału zapewnia wysoką odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a ponadto gwarantuje możliwość bezpiecznego przechowywania ciężkich przedmiotów, takich jak części zamienne. Właściciele warsztatów powinni postawić na zakup odpowiedniej ilości regałów oraz półek. Nowoczesne modele tego typu wyposażenie są szybkie w montażu u sprawiają, że pomieszczenie staje się znacznie funkcjonalniejsze. Dzięki regałom można uniknąć zagracenia, które może prowadzić to wielu nieszczęśliwych wypadków. Kolejny istotny element wyposażenia garażu to stół warsztatowy. Wielkość blatu roboczego zależy od ilości dostępnej przestrzeni, w przypadku gdy jest jej niewiele warto stawiać na modele rozkładane. Ponadto nie można zapominać o doborze odpowiedniego oświetlenia. Moc światła musi być na tyle duża, aby umożliwiać efektywne i bezpieczne przeprowadzanie napraw.
Warsztat majsterkowicza – narzędzia
Kolejnym niezbędnym elementem funkcjonalnego warsztatu są narzędzia. Powinny cechować się solidnością wykonania i wytrzymałością, dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane przez wiele lat. Najczęściej używane narzędzia warsztatowe to:
- śrubokręty – warto zakupić kilka rodzajów, co będzie umożliwiać wkręcania i wykręcanie śrub o różnych główkach.
- młotek – dobrym wyborem będzie młotek ciesielski, który przyda się podczas wyrywania gwoździ.
- poziomica – niezbędna podczas wieszania różnego rodzaju półek i ozdób, zarówno w warsztacie, jak i w domu.
- wiertarka – warto postawić na uniwersalne modele z udarem pneumatycznym.
- lutownica – niezbędna w razie konieczności połączenia odczepionych od siebie kabelków.