Uwzględnienia miejsca na szatnię dla pracowników oraz dostosowanie jej pod odpowiednie wymagania nie jest łatwym zadaniem. Wymaga poznania określonych przepisów oraz dowiedzenia się w jakich zakładach pracy będą niezbędne.
Kiedy szatnia będzie niezbędna?
Przede wszystkim będzie ona potrzebna w miejscach, gdzie pracownicy muszą korzystać ze specjalnej odzieży roboczej. Głównie dotyczy to branż, gdzie odzież ochronna jest niezbędna, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jeśli chodzi o zwolnienie z obowiązku posiadania szatni pracowniczej- zwolnione są biura. Jest to spowodowane tym, że pracownicy mogą pozostawić swoje ubrania na wieszakach.
Zgodnie rozporządzeniem BHP w zakładach pracy, w których osoby wykonujące obowiązki służbowe dla własnego bezpieczeństwa muszą się przebierać w specjalny strój przysługuje im szatnia pracownicza. Wymogi dotyczące wymiarów i wyposażenia określa przepis Kodeksu pracy- zgodnie z art. §111.
W skrócie obliguje on pracodawcę do zapewnienia pomieszczenia i urządzeń sanitarnych, których rodzaj i wielkość muszą być dostosowane do ilości zatrudnionych pracowników. W tym przypadku znaczenie mają także stosowane technologie w zakładzie oraz rodzaj warunków pracy.
Jakie musi znaleźć się tam wyposażenie?
Określa to wcześniej wspomniany przepis. Mimo wszystko warto jest zadbać o dodatkowe wyposażenie, aby pracownicy mogli pracować w komfortowych i wygodnych warunkach. Z pewnością przełoży się to na podwyższoną jakość pracy. Obligatoryjne wyposażenie:
- szafki pracownicze
- wieszaki
- wyposażenie służące do: odkażania, suszenia i odpylania ubrań, czyszczenia butów
Nieobowiązkowe, ale przydatne wyposażenie:
- szafy ubraniowe BHP
- szafy ubraniowe typu L
- szafki socjalne
- szafka skrytkowa
- Inne funkcjonalne meble metalowe
Częstym pytaniem jest- Czy można zainstalować kamerę w szatni pracowniczej? Odpowiedź oczywiście brzmi nie i dotyczy również wszystkich innych pomieszczeń socjalnych. Poza tym jeśli pracodawca umieszcza gdziekolwiek monitoring musi o tym koniecznie poinformować wszystkich pracowników. Może to zrobić przykładowo poprzez zainstalowanie odpowiedniego znaku.
Wymagania
Aby nie naruszać przepisów BHP szatnie pracownicze muszą spełnić szereg wymagań. Mają one głównie zdanie podnieść komfort i bezpieczeństwo wszystkich korzystających z nich pracowników.
Szatnie muszą znajdować się w oddzielnych lub wydzielonych do tego pomieszczeniach. Muszą mieć one także zapewnione odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i suchość. Szatnie zwykle posiadają wentylację mechaniczną, ze względu na konieczność czterokrotnej wymiany powietrza na godzinę. Z oczywistych przyczyn szatnie powinny posiadać także miejsca siedzące w postaci ławek albo krzeseł. W omawianych pomieszczeniach powinny być odpowiednie przejścia komunikacyjne, które wynoszą co najmniej 1,5 m. Wysokość pomieszczenia powinna sięgać, co najmniej 2,5 m.
Szatnie pracownicze są miejscem szczególnie istotnym. To właśnie tam pracownicy przebierają się na ubrania ochronne, które niezbędne są do wykonywania obowiązków. Z tych powodów szatnie powinny spełniać restrykcyjne normy BHP oraz oferować pracownikom różne udogodnienia.
Przykładowe szatnie dla pracowników:
- SUS 344 WST Metalowa szafa na 16 schowków zamykanych na klucz
- SUM 421 W ST Szafa szatniowa na nóżkach, podwójna na nóżkach