Stoły warsztatowe stanowią podstawowy element wyposażenia dobrze zorganizowanego stanowiska pracy. Wybór odpowiedniego produktu ma znaczenie dla komfortu i efektywności pracy. Pozwala on utrzymać porządek w narzędziach i materiałach, zapewnia również łatwy dostęp do nich. Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając stół warsztatowy?
Jak dopasować stół warsztatowy do profilu działalności?
Wśród stołów warsztatowych można wyróżnić rozmaite typy o innym przeznaczeniu. Dostosowane są one pod kątem profilu działalności, posiadają więc inne funkcje i udogodnienia. Przed zakupem warto więc poznać dostępne rodzaje stołów warsztatowych.
Warsztatowe stoły zaciskowe
Stoły zaciskowe posiadają szczęki i uchwyty umożliwiające przytrzymanie i stabilizację elementów. To wyposażenie warsztatu sprawdzi się w miejscach, w których wykonywane są obróbki materiałów. Do cech tych stołów zalicza się możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu.
Warsztatowe stoły stolarskie
Ten rodzaj stołów przeznaczony jest do prac stolarskich i obróbki drewna. Odznacza się obszernym blatem roboczym, dużą liczbą półek, przegródek i szufladek na narzędzia oraz materiały. Najczęściej jest wykonany z drewna, choć spotyka się też stoły metalowe warsztatowe z drewnianym blatem.
Składane stoły warsztatowe
To ciekawa propozycja, która zapewnia dużą mobilność. Mebel można z łatwością przenieść w inne miejsce do zorganizowania w nim stanowiska roboczego. Jego zaletą jest zajmowanie niewielkiej ilości miejsca, dzięki czemu przyda się w małych warsztatach i do zastosowań hobbystycznych. Nie posiada jednak dodatkowego wyposażenia.
Jakie wymiary powinien mieć stół warsztatowy?
Blat roboczy powinien być na tyle duży, by zmieściły się na nim używane maszyny i materiały poddawane obróbce. Szerokość blatu jest uzależniona od preferencji i dostępnej przestrzeni, jednak jego głębokość powinna wynosić przynajmniej 60 cm. To minimum konieczne do zapewnienia wygody pracy i swobodnego manipulowania użytkowanymi przedmiotami. Blat powinien znajdować się na takiej wysokości, która umożliwia pracę na stojąco. Warto też dokupić krzesło warsztatowe pozwalające na komfortową pracę siedzącą. Wysokość stołu powinna być dostosowana do wzrostu pracownika, najczęściej wynosi od 80 do 90 cm.
Z czego powinien być wykonany stół warsztatowy?
W sprzedaży dostępne są meble metalowe, drewniane, a nawet wykonane z płyty meblowej. Te ostatnie nadają się jednak raczej tylko do prac amatorskich i hobbystycznych. Najbardziej stabilne i trwałe są modele wytworzone z metalu. W przypadku materiału wykonania blatu wiele zależy od przeznaczenia stołu. W większości sytuacji wystarczające będą te z drewna lub ze sklejki, lecz do prac wymagających bardzo solidnego blatu lepiej wybrać wersję metalową. Ciekawą opcją są też blaty powleczone gumą ryflowaną, która niweluje ryzyko ślizgania się przedmiotów.
Podsumowanie
Meble warsztatowe to nie tylko stół, aczkolwiek dobrej jakości stół warsztatowy jest niezbędny do prawidłowego wykonywania obowiązków. Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, wymiary i materiał wykonania. Warto zadbać również o to, aby w pobliżu stołu znalazły się szafy warsztatowe oraz ścianki na narzędzia. Dzięki temu wszystko będziemy mieli pod ręką.